Falešné druhé země útočí, braňte se!

Určitě už jste se s tím někdy setkali. Na webu, v novinách nebo v televizi se objevila zpráva, že astronomové našli obyvatelnou planetu, nebo dokonce „druhou Zemi“. Většinou v takovém případě nepochybíte, budete-li předpokládat, že astronomové či novináři přehánějí, možná dokonce přímo lžou. Jak to ale poznat? Nezoufejte, máme pro vás instantní detektor obyvatelných planet, který vám rychle a bez zbytečné námahy prozradí, jestli je to tentokrát pravda, nebo vás už zase někdo vodí za nos.

Základní návod na obranu před falešnými druhými zeměmi (autorem tohoto mimořádně výstižného termínu je Petr Kubala z Exoplanet.cz) je prostý. Obyvatelnou planetu zatím rozpoznat neumíme, tudíž každé tvrzení o opaku je, a ještě řadu let bude, značně přifouknuté. Umíme jen rozpoznat planetu v obyvatelné zóně, což zdaleka není totéž! (Viz článek věnovaný obyvatelným zónám.)

Další důležitý parametr je hmotnost. Pokud je planeta v rozmezí 0,1 – 10 hmotností Země, je možné, že jde o těleso s pevným či oceanickým povrchem a atmosférou o přijatelné hustotě (ovšem opět to zdaleka není zaručeno). Pokud je její hmotnost mimo toto rozmezí, pak se planeta v žádném případě Zemi ani trochu nepodobá.

Pokud má planeta v obyvatelné zóně hmotnost srovnatelnou s Jupiterem nebo vyšší, mohla by na své orbitě hostit obyvatelné měsíce, tudíž je určitá míra astrobiologické pozornosti na místě. Jde ale zatím také jen o spekulaci či vědeckou fikci, nikoli o prokázaný fakt!

Jak ale poznáme, že planeta leží, nebo naopak neleží v obyvatelné zóně? Spoléhat na tvrzení v populárně-naučných periodicích, novinách, a někdy i prohlášeních samotných astronomů nemusí být zrovna moudré! V řadě případů, od 70 Virginis b v 90. letech, přes Gliese 581 c až po nedávnou HD 38283 b, byly za planety v obyvatelné zóně vydávány světy, jejichž teplota je dokonce ještě vyšší, než v případě Venuše. Jindy je zase „zamlčena“ planeta, která v obyvatelné zóně opravdu je. Čemu tedy věřit?

Pomoc je naštěstí snadná. Základní data o všech objevených exoplanetách najdete v katalogu Extrasolar Planets Encyclopaedia. Další údaje, včetně vlastností hvězdy, najdete v podrobnějších informacích, které se objeví po klepnutí na jméno konkrétní planety ve sloupci vlevo. Můžete ale použít také jiné zdroje astronomických dat. Čísla sice mohou být v některých případech chybná, ale na rozdíl od popularizačních článků a tiskových prohlášení nebývají uměle zkreslená nebo zcela smyšlená, a tak je můžeme brát jako mnohem serióznější zdroj. A na jejich základě si lze leccos dopočítat a nezávisle ověřit, jak to vlastně s obyvatelností té které planety je.

Ne každý má ovšem čas a chuť lopotit se s komplikovanými výpočty. V tom případě lze použít jednoduchý kalkulátor, například ten, který jsem pro vás připravil v programu MS Excell. Opište nebo zkopírujte všechny potřebné údaje, a program za vás zjistí, na čem s tou kterou planetou jste!

Kalkulátor obyvatelnosti planet

Kalkulátor pracuje se vstupními čísly dostupnými v Extrasolar Planets Encyclopaedia. Nově byl doplněn i o výpočet bolometrické korekce, takže pracuje lépe i pro hvězdy jiného než slunečního typu.

Protože ve vypočítané zářivosti může vzniknout určitá odchylka, zejména u chladných hvězd, můžete tento výpočet obejít a použít alternativní postup: zjistit si zářivost hvězdy na webu (Extrasolar Planets Encyclopaedia ji neuvádí, takže musíte použít nějaký jiný zdroj, kterému důvěřujete) a zadat ji do vzorce přímo.

Na kalkulátor ani v něm uvedené výpočty nemám copyright. Je nejen povoleno, ale dokonce doporučeno jej dle libosti kopírovat, rozmnožovat a rozesílat třetím osobám. Zejména novinářům a astronomům, kteří do světa vypouštějí nepodložená tvrzení o obyvatelnosti některých exoplanet.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *