Najdeme Tyche?

_42999875_brown_dwarf203Asi jste všichni slyšeli o Nemesis. Podle kontroverzní teorie jde o „temnou hvězdu“ obíhající ve velké vzdálenosti kolem Slunce, zodpovědnou za periodická hromadná vymírání. Její existence se ovšem považuje za extrémně nepravděpodobnou, ba téměř vyloučenou, protože tak velké těleso by patrně již někdo objevil.

Přesto existují indicie napovídající tomu, že na periferii Sluneční soustavy existuje „něco velkého“ – patrně plynná planeta nebo hnědý trpaslík. Astrofyzikové John Matese a Daniel Whitmire z Louisianské university v Lafayette toto hypotetické těleso pojmenovali Tyche.

Tyche by podle nich měla ležet zhruba 15 000 AU od Slunce, tedy uvnitř Oortova oblaku komet. Autoři teorie předpokládají, že toto těleso bylo Sluncem zachyceno, v období, kdy se společně s mnoha dalšími hvězdami rodilo z prachoplynných oblak jako jeden z členů otevřené hvězdokupy. Tyche by pak byla jakousi adoptovanou „sestřenicí“ ostatních planet Sluneční soustavy. To je ale samozřejmě spekulace.

Jak Matese a Whitmire k „hypotéze Tyche“ dospěli? Za pomoci výpočtů sledovali dráhy komet, aby zjistili, odkud přicházejí. Obecně přijímaná teorie říká, že jejich zdrojem je kulovitý oblak kometárních jader obklopující Sluneční soustavu, a sahající do vzdálenosti 50 000 AU, zvaný Oortovo mračno (správěji Öpik-Oortovo mračno). V ideálním případě by tedy měly komety přicházet rovnoměrně ze všech směrů, respektive přednostně z míst, kde jsou jejich dráhy narušeny slapovou silou Galaxie. Tak tomu ale není, což by ukazovalo na to, že zde působí nějaký další faktor, kterým by mohla být právě hmotná „planeta“. Měla by mít hmotnost 3 – 5 x vyšší než Jupiter a obíhat ve vzdálenosti kolem 15 000 AU. Tyto výpočty však zůstávají poměrně kontroverzní. Kritikové poukazují na to, že počet analyzovaných kometárních drah byl příliš malý, než aby se z něj dalo něco s určitostí odvodit. Další námitka říká, že gravitace Tyche by měla narušovat dráhy komet i ve vnitřním Oortově oblaku, což se nepozoruje. Je ale možné, že určité části své orbity už Tyche od komet zcela vyčistila.

Dalším náznakem existence mocného gravitačního „rušitele“ na periferii  je podivná dráha Sedny – nutno ale podotknout, že Sedna se dostává maximálně 960,7 AU od Slunce, takže pokud byla na svou dráhu opravdu „vykopnuta“ gravitací neznámé planety, musela se tato planeta pohybovat mnohem blíže, než hypotetická Tyche.

Každopádně, vědci již Tyche „dýchají na paty“ a brzy bude jasno, zda je skutečným tělesem nebo jen chimérou. Nadějí jsou data satelitního teleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), který byl aktivní od roku 2009, až do letošního roku, kdy byl počátkem února uveden do stavu „hibernace“. Teleskop pořídil podrobné infračervené snímky pokrývající každé místo na obloze nejméně 10x. Tepelné záření plynné planety nebo hnědého trpaslíka by citlivým detektorům nemohlo uniknout ani ve vzdálenosti tisíců AU, a rozlišitelný by měl být i oběžný pohyb. Oba „otcové“ hypotézy Tyche se domnívají, že pokud toto těleso existuje, měli by jej v těchto datech objevit do dvou let. Určitě v tom nebudou sami, protože data z WISE bude analyzovat spousta dalších astronomů, pátrajících po asteroidech nebo i vzdálených (mezihvězdných) hnědých trpaslících.

Máme se tedy na co těšit – alespoň pokud jde o obří planety, hnědé trpaslíky a „temné hvězdy“ skrývající se ve Sluneční soustavě, budeme mít již brzy jasno.

Odkazy:

Does a Massive Planet Lurk in the Outer Solar System? (Discovery News)

Up telescope! Search begins for giant new planet (The Independent)

Getting WISE About Nemesis (Astrobiology Magazine)

Má sluneční soustava ještě jednu velkou planetu? (Planetary.cz)

Také viz Planety bez sluncí

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *