Vychází Azhareida!

Vážení příznivci Vzdálených světů,

po velmi dlouhé odmlce je mým potěšením oznámit, že na cestě k vám je nový román Azhareida: Bitva o Gelidor.

Nehostinné prostředí cizího světa. Kryogenní mráz, neschůdný terén, jedovatá atmosféra provoněná amoniakem, věčné šero a tísnivá mlha. Měsíc Megan je místem, kde smrt není nikdy příliš daleko. Je to svět, který člověka zuřivě nenávidí. A právě tam se vydávají protagonisté románu, aby objasnili okolnosti záhadné smrti mladého inženýra na odlehlé těžební základně Gelidor. Meganská mlha ale skrývá tajemství, která nikdy neměla být odhalena…

Azhareida nabízí hard sci-fi v kulisách mimozemského prostředí, detektivní zápletku a strhující akční finále.

Čtenářům (naštěstí!) zůstane z větší části utajeno, jak komplikovanými cestami román vznikal, a tak to i má být.

Rád bych zde přesto prozradil alespoň něco málo z geneze románu, která je nejspíš spletitější než samotná jeho zápletka. Bez nadsázky mohu říct, že jsem s Azhareidou strávil půl života. Myšlenka se zrodila někdy v roce 2003, a pracovat jsem na ní začal tuším o rok později. Ne, že by patřila mezi moje úplně první literární pokusy (to bychom museli jít ještě o další dekádu zpět), ale rozhodně je mnohem starší než cokoli dalšího, co jsem se kdy odvážil čtenářům předložit. Ty úplně první verze textu však již odvál čas a umírající harddisky (možná naštěstí). Po delším autorském záseku zhruba v polovině příběhu jsem každopádně román „dokončil“ někdy v letech 2009 – 2010. Fajn, jenže co dál? Musím se přiznat, že jsem si se svým dítkem dlouho nevěděl rady. Vždycky s odstupem několika let jsem se k románu vrátil, spráskl ruce, něco upravil, něco vyškrtal… Ale tak nějak to pořád „nebylo ono“.

Že se Azhareida v tomhle začarovaném kruhu nezasekla navždy, za to mohu poděkovat prvním betačtenářům, Julii Novákové a Petru Tomkovi, nejen za mnohé věcné připomínky, ale hlavně za to, že mě přesvědčili (byť to nebylo vůbec jednoduché), že se to dá opravdu číst. Ale především Zdeňku Pobudovi z Epochy – kdybychom se byli bývali nepotkali na ComicConu 2020, a kdybych se mu ve slabé chvilce nepodřekl, že mám v šuplíku román, zcela určitě bych teď neoznamoval svým čtenářům radostnou novinu a netěšil se na velkou chvíli, kdy si po mnoha letech budu moci přivonět ke své vlastní úplně nové knize.

Ne že by cesta od rukopisu k vydání byla jakkoli jednoduchá! Upravovalo se, a ne málo. Text za dvě dekády přeci jen v některých ohledech zastaral a některé pasáže díky tomu působily legračně v tom špatném slova smyslu. Přepisovalo se a škrtalo. Hodně. Ti z vás, kteří někdy něco psali (třeba aspoň diplomku), budou tušit, že autor by si občas raději uřízl nějakou končetinu, nebo alespoň vyškubal vlasy, než by řízl do vlastního textu. Asi vědí, jak je těžké najít ve vlastním textu chybu (a teď myslím opravdickou chybu, ne nějakou tu pravopisnou). Taky možná budou znát tu chvíli, kdy už se revize, revize revizí, přepisy a korektury táhnou tak říkajíc ad nauseam, a autora přepadá malomyslnost. Ono i s volným časem na psaní už to u mě není zdaleka tak růžové, jako když jsem s Azhareidou začínal (aneb spisovatelovi nepřátelé lítí: osobní život, zaměstnání, prokrastinace). Tady patří velký dík Pavlíně Kainarové a Julii Novákové, bez nichž bych tento závěrečný souboj s autorskou slepotou a trudnomyslností nepochybně prohrál.

Každopádně, Bitva o Gelidor zanedlouho vypukne naplno. Doufám, že se vám bude líbit.

Tomáš Petrásek
Azhareida: Bitva o Gelidor
Vydáno: 2023, Epocha
1. vydání
vazba – brožovaná
125 x 190 mm, 712 stran
2. svazek z edice Edice Jiné světy
ISBN / ISSN: 978-80-278-0053-7 EAN: 9788027800537

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Vychází Azhareida!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *