Christophe Sotin v Praze

Vážení milovníci astronomie i astrobiologie,

d bych vás touto formou upozornil na příležitost navštívit přednášku jednoho z předních planetárních vědců, který během listopadu zavítá do Prahy. Christophe Sotin dlouhodobě působí v NASA/JPL jako Chief Scientist for Solar System Exploration.

Do historie objevování Sluneční soustavy se zapsal především jako člen vědeckého týmu nedávno ukončené mise Cassini a autor celé řady pojednání o ledových měsících vnějších planet. Jeho letošní přednáška má nicméně záběr mnohem širší a bude se věnovat formování a vývoji oceánských světů v naší Sluneční soustavě i za jejími hranicemi.

Uskuteční se 7. 11. v 18:00 v posluchárně T1 v budově MFF UK v Praze-Troji.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu!

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Nové číslo Tajemství vesmíru!

Populárně-naučný magazín Tajemství vesmíru. Každý měsíc o průzkumu a dobývání vesmíru, kosmonautice, technice, astronomii a pozorování vesmíru.

Aktuální číslo

Celý příspěvek

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Radioaktivita a gravitace. Proč i zmrzlé planety mají kapalnou vodu

Kapalná voda se zřejmě vyskytuje i v těch nejvzdálenějších zákoutích Sluneční soustavy včetně vzdálených plynných obrů. V tekutém stavu ji v těchto oblastech neudržuje Slunce, ale příměsi, radioaktivita a vliv gravitace.

Celý článek na Technet.cz

Rubriky: Sluneční soustava | Štítky: , | Napsat komentář

Kolem Saturnu krouží moře a oceány. A nejen vodní

converted PNM fileMoře a oceány nabývají nejrůznějších podob, ale jedny z nejexotičtějších najdete na měsících Saturnu. V okolí tohoto plynného obra totiž najdete povrchová moře plná kapalných uhlovodíků, i podpovrchové oceány, ve kterých nejspíše panují podmínky příhodné pro výskyt mimozemského života.

Celý článek na Technet.cz

Rubriky: Sluneční soustava | Štítky: , | Napsat komentář

Měsíce Jupitera mají víc vody než Země. Ale je jiná a pod spoustou ledu

image003Před pár desetiletími jsme pozemskou vodu považovali za vesmírnou anomálii. Ale jen dokud jsme nezjistili, že některé měsíce Jupitera mají možná více vody než naše planeta. Prozradilo ji magnetické pole.

Celý článek na Technet CZ

 

 

Rubriky: Sluneční soustava | Štítky: , , | Napsat komentář

TRAPPIST-1 a sedmero planet

Trappist-1 sizesU jedné z blízkých hvězd byla objevena celá rodina planet, které se svými rozměry podobají naší Zemi – a nejméně tři z nich dokonce leží ve správné vzdálenosti od své hvězdy, aby teplota na jejich povrchu mohla umožňovat existenci otevřených oceánů. Jen jejich mateřská hvězda se vůbec nepodobá našemu Slunci. Mohl by na těchto planetách existovat život?

Celý příspěvek

Rubriky: Aktuality, Exoplanety | Štítky: , , | Napsat komentář

Pozemský život musíme chápat ve vesmírném kontextu

Rozhovor na webu Avokádo.cz

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Kandidáti na obyvatelné exoplanety

exoplanet-habitability-diagram-2016Jak pokračuje lov na obyvatelné exoplanety v roce 2016? Nepřehlednou situaci snad poněkud vyjasní obrázek, zachycující velikosti a relativní vzdálenosti některých známějších a nadějnějších kandidátů.

Celý příspěvek

Rubriky: Exoplanety | Napsat komentář

Planetární stezka údolím Vltavy

stezka-infrastruktura_v4V malebném údolí Vltavy na severním okraji Prahy se připravuje pozoruhodný projekt – naučná stezka seznamující návštěvníky i náhodné kolemjdoucí s našim kosmickým okolím, která bude zároveň modelem Sluneční soustavy v měřítku jedna ku miliardě.

Informace o projektu Povltavské planetární stezky naleznete na webu Kosmoklubu. Rádi byste se podíleli na její stavbě? Není nic snazšího – projekt můžete podpořit na serveru Startovač!

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Pod vodíkovým nebem

Planety hmotnější než ta naše, takzvané „superzemě“, jsou nejčastějšími souputníky hvězd. V jejich atmosférách často převládá vodík. Může na nich existovat život? A pokud ano, mohli bychom jej nalézt?

Celý článek najdete v časopise Vesmír

Rubriky: Exoplanety | Štítky: , , | Napsat komentář