Úvodem

Zde naleznete stránky o naší Sluneční soustavě, hvězdách, extrasolárních planetách, životě ve vesmíru i na planetě Zemi.

Motto:Demokritos říkal, že světy jsou nesčíslné a že se liší velikostí. V některých není Slunce ani Měsíc, v některých jsou větší než u nás a v některých četnější. Vzdálenosti mezi světy jsou nestejné, někde je více světů, jinde je méně a některé rostou, jiné jsou v rozkvětu a jiné hynou, někde vznikají a jinde zanikají, padajíce na sebe. Některé světy jsou bez živočichů, rostlin a veškeré vlhkosti…Hippolytos, 3. stol. n.l.

Tyto stránky se věnují problematice života ve vesmíru, hvězdám, exoplanetám i tělesům naší Sluneční soustavy. Jejich cílem je všeobecně přístupnou formou zprostředkovat fakta a vědecké teorie, ale i neotřelé spekulace týkající se kosmu a exobiologie. Mohou se zde ale objevit i příspěvky jiného zaměření.

3 komentáře u Úvodem

 1. milanino napsal:

  ..výborné…

 2. Marcela Cuhrová napsal:

  jsem zvědavý laik

 3. Váš článek na dnešním Oslovi - Z Prahy až k planetám napsal:

  Zdravím. Je to pěkný článek a je fajn, že něco takového vzniklo. Já jsem jako „mírně poučený astronomický laik“ udělal kdysi tento model na táboře pro děti. Slunce bylo ohniště ( průměr asi 1,5 metru ), Merkur, Venuše, Země a Mars byly různě velké hrášky a kuličky v příslušné vzdálenosti. Jupiter a Saturn byly pomeranče daleko za hranicemi tábora. Když jsem jim řekl, že nejbližší hvězda Proxima Centauri ( koule velikost medicinbalu ) už bude ve vedlejším okrese, nevěřily mi nejen děti, ale ani dospělí. Vznikla velmi živá diskuse o Vesmíru všeobecně a možná si tuto moji „praktickou astronomii“ některé děti ( nyní již dospělí ) pamatují dodnes. Přeji vám hodně úspěchů při popularizaci tak fantastického oboru, jakým astronomie je.
  Jiřička, Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *