Modrooká Zarmina

27953701Nová studie ukazuje, že Gliese 581g neboli Zarmina (pokud vůbec existuje), může mít nejrůznější klimatické podmínky. Jednou ze zajímavých možností je „modré oko“ – zaledněná planeta s kruhovou „zornicí“ otevřeného oceánu na přivrácené polokouli.

Teplota na přivrácené straně je příliš vysoká, než aby se tam udržel ledovec, nicméně při určité hustotě atmosféry noční strana a okolí terminátoru zcela zamrzne. Ze sumulací vyplývá, že tento stav by mohl nastat při tlaku 1 atmosféry s obsahem 20% CO2. Pokud by v podslunečním bodě byl kontinent, nebo skleníkový efekt zeslábl, planeta by mohla kompletně zmrznout. Při dostatečně husté atmosféře by se ovšem Gj581g mohla změnit v teplou oceanickou planetu, nebo dokonce horký svět typu Venuše, i když tuto alternativu autoři blíže nezkoumali.

Vzhledem k tomu, že o exotických světech (kam Gj 581g jistě patří, vzhledem k tomu, že jde o „superzemi“ obíhající červeného trpaslíka) víme jen málo, je na místě určitá opatrnost, protože podobné klimatické modely mohou být přespříliš zjednodušující. Snad se dočkáme toho, kdy „Zarminu“ zmapuje nějaký obří teleskop, a spekulace budou předstiženy realitou…

R. T. Pierrehumbert (2011): A PALETTE OF CLIMATES FOR GLIESE 581g

Is first life-friendly exoplanet an ‚eyeball‘? (New Scientist)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exoplanety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *