Vychází Azhareida!

Vážení příznivci Vzdálených světů,

po velmi dlouhé odmlce je mým potěšením oznámit, že na cestě k vám je nový román Azhareida: Bitva o Gelidor.

Nehostinné prostředí cizího světa. Kryogenní mráz, neschůdný terén, jedovatá atmosféra provoněná amoniakem, věčné šero a tísnivá mlha. Měsíc Megan je místem, kde smrt není nikdy příliš daleko. Je to svět, který člověka zuřivě nenávidí. A právě tam se vydávají protagonisté románu, aby objasnili okolnosti záhadné smrti mladého inženýra na odlehlé těžební základně Gelidor. Meganská mlha ale skrývá tajemství, která nikdy neměla být odhalena…

Azhareida nabízí hard sci-fi v kulisách mimozemského prostředí, detektivní zápletku a strhující akční finále.

Celý příspěvek

Rubriky: Aktuality | 1 komentář

Program seminářů z astrobiologie 2023

Také v roce 2023 se koná seminář z astrobiologie (MS107023A) na PřF UK. Seminář je volně přístupný zapsaným i nezapsaným studentům a veřejnosti!

Celý příspěvek

Rubriky: Aktuality | 3 komentáře

Přednáška Porozumíme mimozemšťnům?

Vážení příznivci Vzdálených světů,

rád bych vás pozval na svoji přednášku Porozumíme mimozemšťanům, která se uskuteční 11.12. v klubu Centrála (Jateční 39, Praha7 – Holešovice).

Odkaz na událost

Těším se na vaši návštěvu,

Tomáš Petrásek

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Nové číslo Tajemství vesmíru!

Populárně-naučný magazín Tajemství vesmíru. Každý měsíc o průzkumu a dobývání vesmíru, kosmonautice, technice, astronomii a pozorování vesmíru.

Aktuální číslo

Celý příspěvek

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Slavnostní otevření Planetární stezky

Vážení příznivci Vzdálených světů,

mám tu čest vás pozvat na slavnostní otevření Planetární stezky údolím Vltavy, které se uskuteční v neděli 13. května v 11:00 na povltavské cyklostezce, u modelu Slunce. Na místo se můžete dostat busem č. 236 (zastávka Zámky) anebo sedleckým přívozem (P1). Vedle modelu Sluneční soustavy v měřítku 1:1 000 000 000 se můžete těšit i na odborný výklad o planetách, pozorování Slunce (v případě zataženého nebe alespoň toho betonového), a možná odstartuje i raketa!

Všichni jste srdečně zváni!

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Radioaktivita a gravitace. Proč i zmrzlé planety mají kapalnou vodu

Kapalná voda se zřejmě vyskytuje i v těch nejvzdálenějších zákoutích Sluneční soustavy včetně vzdálených plynných obrů. V tekutém stavu ji v těchto oblastech neudržuje Slunce, ale příměsi, radioaktivita a vliv gravitace.

Celý článek na Technet.cz

Rubriky: Sluneční soustava | Štítky: , | Napsat komentář

Kolem Saturnu krouží moře a oceány. A nejen vodní

converted PNM fileMoře a oceány nabývají nejrůznějších podob, ale jedny z nejexotičtějších najdete na měsících Saturnu. V okolí tohoto plynného obra totiž najdete povrchová moře plná kapalných uhlovodíků, i podpovrchové oceány, ve kterých nejspíše panují podmínky příhodné pro výskyt mimozemského života.

Celý článek na Technet.cz

Rubriky: Sluneční soustava | Štítky: , | Napsat komentář

Měsíce Jupitera mají víc vody než Země. Ale je jiná a pod spoustou ledu

image003Před pár desetiletími jsme pozemskou vodu považovali za vesmírnou anomálii. Ale jen dokud jsme nezjistili, že některé měsíce Jupitera mají možná více vody než naše planeta. Prozradilo ji magnetické pole.

Celý článek na Technet CZ

 

 

Rubriky: Sluneční soustava | Štítky: , , | Napsat komentář

TRAPPIST-1 a sedmero planet

Trappist-1 sizesU jedné z blízkých hvězd byla objevena celá rodina planet, které se svými rozměry podobají naší Zemi – a nejméně tři z nich dokonce leží ve správné vzdálenosti od své hvězdy, aby teplota na jejich povrchu mohla umožňovat existenci otevřených oceánů. Jen jejich mateřská hvězda se vůbec nepodobá našemu Slunci. Mohl by na těchto planetách existovat život?

Celý příspěvek

Rubriky: Aktuality, Exoplanety | Štítky: , , | Napsat komentář

Pozemský život musíme chápat ve vesmírném kontextu

Rozhovor na webu Avokádo.cz

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář